Wypadek wypożyczonym samochodem, co robić?

17 grudnia 2021 przez: evada

Wypadki chodzą po ludziach. Czasami wystarczy nieprzestrzeganie przepisów innym razem brawura, a jeszcze kiedy indziej po prostu pech, czy “zrządzenie losu”. Takie nieprzyjemne incydenty zdarzają się również tym doświadczonym kierowcom. Jednak co w przypadku, gdy jedziesz wypożyczonym autem i przytrafi się kolizja? Tego dowiesz się z naszego wpisu.

Jak zachować się po wypadku wypożyczonym samochodem?

Po pierwsze. Zadbaj o bezpieczeństwo. Nie jest ważne, czy jesteś poszkodowanym, czy winnym. Istotne jest, aby każdy uczestnik przykrego incydentu czuł się bezpiecznie, jak i aby samo miejsce wydarzenia nie było zagrożeniem dla innych, w tym Ciebie. 

Po drugie. Zawiadom policję i poinformuj, co dokładnie się stało, gdzie i ile osób jest poszkodowanych. Jeśli jest taka potrzeba, to zadzwoń także po służby zdrowia. Pamiętaj, że wezwanie odpowiednich organów jest Twoim obowiązkiem, bez względu na to, jak poważny był wypadek i jakie są jego skutki. 

Po wykonaniu tych dwóch wytycznych, w miarę możliwości należy zaczekać na wezwaną pomoc. Stres jest nieunikniony, jednak postaraj się zapanować nad emocjami i uspokoić się na tyle, na ile jesteś w stanie. Trzeźwe myślenie to podstawa, aby zachować zdrowy rozsądek. 

Gdy już wszystko ustabilizuje się, kolejnym krokiem będzie poinformowanie wypożyczalni samochodów o wypadku. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej. Jednak pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Pracownicy wypożyczalni z pewnością poinstruują Cię, co należy zrobić, jak ewentualnie zabezpieczyć samochód. Pamiętaj też, aby skontaktować się z ubezpieczalnią. Zalecamy, a nawet namawiamy do zgłoszenia nawet najmniejszego uszkodzenia auta, ponieważ to, że czegoś nie widać, nie oznacza, że tego nie ma. Tym samym fakt, że “to tylko zadrapanie” nie sugeruje, że wewnątrz pojazdu nie doszło do jakiejś poważnej awarii, przez którą samochód nie jest w stanie funkcjonować poprawnie. Jeśli nie zgłosisz tego faktu, kolejna osoba wsiadająca ‘za kółko’ może mieć poważne problemy i grozi to kolejnym wypadkiem. Zadbaj o swoje własne bezpieczeństwo, ale i o innych.

Co z kosztami poniesionego wypadku?

Z reguły wypożyczone samochody są objęte ubezpieczeniem OC. Z tego też wynika, że jeśli faktycznie kolizja samochodowa nie była wyrządzona z Twojej winy, to nie masz się tak naprawdę o co martwić, ponieważ koszty pokryje firma ubezpieczeniowa

Jeśli jednak zdarzy się przypadek, że to z Twojej winy, może niedopatrzenia powstał zagrażający zdrowiu bądź życiu incydent, wtedy sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Jak? To zależy też od tego, co było napisane w umowie, którą podpisywałeś z wypożyczalnią samochodów. Firmy, od których można wziąć samochód często oferują wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC, a także kilka innych pakietów ochronnych, dzięki którym po wypadku nie będziesz musiał martwić się o koszty. Sądzimy, że warto przemyśleć tę kwestię. Wiadomo, że wymaga ona większego nakładu finansowego, jednak czasami warto pomyśleć, czy nasze zdrowie jest warte oszczędności?

Uwaga! Jeśli jednak postanowiłeś nie wykupywać dodatkowej ochrony, to koszty związane z wypadkiem zostaną częściowo sfinalizowane z kaucji, którą bardzo możliwe, że wpłaciłeś przy wynajmowaniu samochodu.