Skrzynia biegów automatyczna, czy manualna, którą wybrać?
Niegdyś jazda samochodem opierała się tylko i wyłącznie na manualnej zmianie biegów. Obecnie kierowcy mają do wyboru także automatyczną skrzynię. Z tego też powodu osoby chcące kupić auto mają poważną zagwostkę, która wersja jest lepsza? Czym różnią się od siebie oraz, która opcja jest najbardziej odpowiednia dla mnie? Żeby ułatwić Ci zadanie, przychodzimy dzisiaj z nowym artykułem poświęconym właśnie skrzyni biegów automatycznej i manualnej. Porównamy te dwa elementy. Natomiast na samym końcu, aby zamknąć całkowicie temat-podpowiemy jak obsługiwać obie metody zmieniania biegów. Zapraszamy do dalszej części wpisu. 🙂
Decydując się na samochód stajesz przed poważnym wyborem między skrzynią manualną, a automatyczną. Tutaj głównym czynnikiem decydującym powinny być preferencje własne, w tym przyzwyczajenia.
-> Zatem automat a może manual?
Jest to opcja korzystna dla kierowców, którzy nie chcą się zajmować manualną zmianą biegów. Ponadto automatyczna skrzynia biegów może okazać się gratką dla niedoświadczonych osób, które chcą zacząć kierować pojazdem, a ręczne zmienianie biegów sprawia im nie lada wyzwanie.
Tak zwany automat sprawi, że nie będziesz musiał martwić się zmianą biegów. Dzięki czemu będziesz bardziej skupiony na innych jakże kluczowych elementach, takich jak:
obserwacji drogi, czy na obsłudze przydatnych funkcji w Twoim samochodzie, jak na przykład GPS’a czy przykładowo włączenie klimatyzacji, wycieraczek…
Jak się okazuje, mimo bardzo wielu udogodnień, jakie daje automat, wiele kierowców w dalszym ciągu stawia na manualną opcję. Jak sami twierdzą-nie sprawia im problemu sterowanie samochodem samodzielnie. 🙂
Jeśli jednak Ty się jeszcze wahasz, poniżej przedstawiamy pozytywne i negatywne aspekty obu opcji zmiany biegów.

Zalety i wady automatycznej skrzyni biegów
Zalety:
+ płynność jazdy
+ ułatwienie w prowadzeniu samochodu
+ korzystna opcja dla niedoświadczonych kierowców
+ wygoda podczas korków i jazdy w mieście
Wady:
-automatyczna skrzynia biegów gorzej radzi sobie w przypadku wyprzedzania (nagłe przyspieszenie)
-samochody z automatami są droższe od manuali
-koszty naprawy uszkodzonego elementu są dużo droższe niż w przypadku konkurencyjnej opcji

Zalety i wady manualnej skrzyni biegów
Zalety:
+ dynamiczna jazda
+ zwiększona kontrola nad silnikiem samochodu
+ niższa cena auta, niż w przypadku automatycznej skrzyni biegów
+ manual jest dostosowany do każdego rodzaju terenu
+ zdecydowanie bardziej wytrzymalsza, niż automat
+ koszty naprawy nie są powalające wysokie
Wady:
-osobista zmiana biegów może być niekiedy problematyczna, także płynność jazdy jest mniejsza, niż w przypadku konkurencyjnej opcji
-zmiana biegów jest mniej dynamiczna
-wymaga maksymalnego skupienia się
-niepoprawnie wrzucane biegi psują skrzynię biegów
Jak korzystać z automatycznej skrzyni biegów?
Zwróć uwagę, że przy wyborze tej opcji na drążku zmiany biegów widnieją oznaczenia literowe.
- “P” -> parkowanie
- “R” -> cofanie
- “N” -> tak zwany luz
- “D” -> jazda do przodu
Dzięki tym oznaczeniom adekwatnie, kiedy chcesz zaparkować, przesuwasz drążek “na literę” P, jechać? Na miejsce wyznaczone dla “D”.
Żeby jednak nie było tak prosto, a może i było? W samochodzie z automatem nie ma sprzęgła. Biegi zmienia się za pomocą tylko i wyłącznie lewej ręki.
Ponadto
W samochodzie z automatem w przypadku hamowania i dodawania gazu używasz tylko prawej nogi.
Jak korzystać z manualnej skrzyni biegów?
Przy manualnej skrzyni biegów, jak sama nazwa wskazuje, trzeba zmieniać samodzielnie biegi. Wciskasz sprzęgło, a następnie wrzucasz bieg zgodnie z oznaczeniami umieszczonymi na drążku. Jest ich stosunkowo dużo, bo 5,6 i dodatkowo wsteczny. Sprzęgła używa się po każdej zmianie biegów, nie jest istotne, czy ‘wchodzisz’ w zakręt, czy wymijasz.
Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny, a Twoje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane. 🙂