Jak wygląda wynajem samochodów?

28 października 2021 przez: evada

Samochód na godziny, dni, miesiące… to ciekawa opcja dla osób, które nie posiadają własnego auta, natomiast chcą się szybko przemieścić z jednego do drugiego punktu i jednocześnie nie wydać bardzo dużej kwoty na przejazd. W naszej ofercie znajdziecie samochody osobowe marki Ford Focus, a także mini busy. Decydując się na wynajem, jesteśmy pewni, że Ty jako Klient chcesz mieć potwierdzenie, że nie zostaniesz oszukany. Dzięki naszemu najnowszemu poradnikowi będziesz świadomym nabywcą pojazdu, nie dasz się nabrać na żadne sztuczki. Ponadto dowiesz się, czego możesz spodziewać się wynajmując auto oraz na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę.

Pierwszym krokiem, jakim powinieneś się zainteresować, jest dobór odpowiedniej wypożyczalni samochodów. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i preferencji.

 • zastanów się jakiego pojazdu potrzebujesz, czy ma być on osobowy, a może zamierzasz podróżować z większą ilością osób? Wtedy z pomocą przychodzą na przykład mini busy.

cena

samochód sportowy, luksusowy, a może najzwyklejszy? Jaki model jest Ci potrzebny, do czego będziesz go używał?   

kaucja

w niektórych firmach obowiązuje, w innych nie. Pamiętaj, że jeśli wpłacisz należną kwotę, zmniejszy Ci się koszt wynajmu samochodu. Także nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Masz już wypatrzone firmy, jednak ciężko wybrać tą jedną?

W tym przypadku przyda nam się Internet, opinie znajomych, czy komentarze innych osób. Warto zacząć poszukiwania od najbliższej Tobie okolicy, jeśli tam nie znajdziesz nic ciekawego, poszerz swoje pole poszukiwań o kolejne lokacje, może też rozważysz propozycję firm z pobliskich miast?

Powyższa opcja nie wchodzi w grę? W dalszym ciągu masz dylemat? Wybór jest zbyt trudny? Nic straconego. Postaw sobie pytanie-jaki samochód chcesz wypożyczyć. Wybierz konkretny model, wyszukaj go w firmach, a następnie porównaj ceny. Wybierz tę opcję, która wydaje Ci się być najkorzystniejsza. Bądź jednak ostrożny, za wysoka cena nie gwarantuje Ci należytej satysfakcji, tak samo, jak za niska może sugerować oszustwo. 

Jeśli wybrałeś już odpowiedni samochód dla siebie, wiesz skąd  będziesz go wypożyczać, to teraz najwyższy czas przyjrzeć się wewnętrznym procedurom.  Poniżej omówimy najważniejsze elementy.

rezerwacja

 warto jej dokonać nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, wtedy będziesz miał pewność, że będzie dostępny samochód, jaki tylko będziesz chciał. Po drugie, im krótszy okres między wypożyczeniem auta a jego rezerwacją tym z reguł cena wyższa, na takiej samej zasadzie działają bilety na przykład lotnicze, im wcześniej zamówisz, tym taniej. Ponadto kolejną, bardzo istotną kwestią jest upewnienie się, czy w przypadku rezygnacji z wynajmu samochodu, nie zostaną Tobie potrącone ( jakiekolwiek, dodatkowe) koszta.

okres wynajmu

 tutaj sprawa wygląda z reguły tak samo, im dłużej potrzebujemy samochodu, tym mniej płacimy. Sama procedura wynajmu zwykle nie trwa zbyt długo, uzależniona jest jednak od pracy firmy, a także przygotowania Klienta.

paliwo

 przeważnie są trzy polityki, którymi kierują się firmy:

 1. samochód dostajesz z pełnym bakiem, oddajesz z pustym,
 1. ile paliwa miałeś, tyle musisz oddać,
 1. samochód był zatankowany do pełna, więc Ty też musisz go zwrócić z pełnym bakiem.

opłaty dodatkowe zaliczamy do nich koszty związane z między innymi:

*pozostawieniem samochodu w nieodpowiednim miejscu (w celu zwrotu),

* przekroczeniem granicy kraju (w przypadku, gdy wypożyczalnia nie umożliwia takiej usługi),

* dodatkowym wyposażeniem tj. fotelik dla dziecka, GPS, inne,

* niektóre firmy pobierają także dodatkowe opłaty od młodych kierowców, czyli tych co mają od niedawna prawo jazdy.

ubezpieczenie samochodu

Teoretycznie każde auto, które chcemy wypożyczyć w swojej cenie wynajmu powinno mieć ubezpieczenie OC, AC, rzadziej kiedy TP-od kradzieży, w praktyce wygląda to różnie. Raz pojazd jest całkowicie objęty ubezpieczeniem, innym razem tylko niektóre elementy. Jednak ta informacja, jak i  każda inna powinna zostać zawarta w umowie. Po prostu ją przeczytaj w skupieniu, a w razie jakichkolwiek pytań niezwłocznie skontaktuj się z obsługą Klienta. 

dokumenty wymagane podczas wynajmu samochodu:

 1. prawo jazdy
 1. kolejny dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość,
 1. warto mieć także przy sobie kartę kredytową, która może okazać się przydatna,
 1. niektóre wypożyczalnie wydają nam tak zwany voucher rezerwacyjny, który musisz mieć przy sobie od chwili wypożyczenia auta.

4. Kiedy już przeszedłeś przez te wszystkie procedury, teraz czas na odbiór samochodu.

 • Obejrzyj dokładnie pojazd, upewnij się, że jest nieuszkodzony. Wszelkie usterki zgłoś wypożyczalni. 
 • Prześledź dokładnie kartę auta, skoryguj ją ze stanem faktycznym
 • Sprawdź stan paliwa, innych płynów eksploatacyjnych przyda Ci się ta informacja do zwrotu samochodu,
 • upewnij się kiedy masz oddać auto, w jakim miejscu oraz w jakim przedziale godzinowym

5. Użytkowanie samochodu

Wypożyczone auto traktuj jak swoje. Jeśli ma ono ograniczoną ilość kilometrów, które możesz przejechać (jeśli na taką opcję umówiłeś się podczas rozmowy z przedstawicielem firmy), przestrzegaj tego warunku. Opłaty za ‘nadprogramowe odległości’ są często sporo większe, niż te dla samochodu bez ‘licznika’. Warto zatem przemyśleć tę kwestię, czy zmieścisz się w limicie.

6. Zwrot auta

 Aby uniknąć dodatkowych komplikacji, oddaj pojazd na czas. Zanim to zrobisz, warto wykonać kilka zdjęć jego wnętrza, na wypadek gdyby pojawiły się jakieś niejasności. Następnie będziesz musiał stworzyć (wspólnie z pracownikiem wypożyczalni) protokół zdawczy. Jeśli obsługa Klienta stwierdzi, że auto jest w stanie takim, jakim było, da  Ci dokument, dzięki któremu będziesz mógł odzyskać swoją kaucję (jeśli takowa została pobrana od Ciebie). Pieniądze powinny pojawić się u Ciebie na koncie nie później niż w ciągu 30 dni. Jeśli minął wyznaczony okres, a Ty jeszcze ich nie masz, skontaktuj się z wypożyczalnią. Pamiętaj, aby przedstawić im dokument, który upoważnia Ciebie do odbioru kaucji. 

Jak widać, wypożyczanie samochodów na okres krótko, jak i długoterminowy, wcale nie musi być takie straszne. Wystarczy tylko zapoznać się z naszymi wskazówkami, lub też wykonać taką usługę u nas- w MSCAR. 🙂
Naszą ofertę znajdziesz tutaj.