Co zrobić w przypadku kradzieży wypożyczonego samochodu?

Według statystyk wynika, że każdego roku w Polsce dochodzi do przywłaszczenia 7 000 samochodów. W stosunku do wszystkich posiadanych aut w rodzimym kraju kradzież stanowi 0,03%. Jest to minimalna ilość w skali roku, jednak samo zdarzenie bywa bardzo stresujące. Co robić w przypadku, gdy nie jest to Twój prywatny pojazd? Jakie należy podjąć działania, aby nie ponosić odpowiedzialności finansowej? Tego dowiesz się z naszego wpisu. Zapraszamy do dalszej części.
Pierwsze, co musisz zrobić, to zgłosić zdarzenie na policję.

Podczas rozmowy z odpowiednią osobą, trzeba podać najważniejsze informacje:
- gdzie pozostawiono pojazd,
- ile czasu samochód był bez nadzoru
Jeśli pozostawiłeś w aucie swoje rzeczy osobiste, nie zapomnij o tym wspomnieć policji.
Kolejnym krokiem, który musisz wykonać podczas przywłaszczenia przez obcą osobę samochodu, jest kontakt z firmą, u której wypożyczyłeś samochód. Opisz, co się wydarzyło. Nie zapomnij dodać, że odpowiednie organy władzy zostały już o tym incydencie poinformowane, a także, że podjęto odpowiednie kroki naprzód w tej sprawie.
Co z kosztami w przypadku kradzieży wynajętego samochodu?

To wszystko zależy od tego, jakim ubezpieczeniem zostało objęte auto. Najkorzystniejszą opcję ochrony samochodu na terenie Unii Europejskiej oferuje Autocasco. Jest to opcja, która zabezpiecza pojazd przed skutkami losowymi, a także na skutek kradzieży. W takim wypadku kosztami przywłaszczenia nie zostanie objęty wypożyczający samochód, a ubezpieczalnia. Pamiętaj jednak, że musisz dostarczyć raport policyjny informujący o przywłaszczeniu.
Kiedy firma ubezpieczeniowa może odmówić pokrycia kosztów od kradzieży?
Ubezpieczyciel ma prawo odmówienia pokrycia kosztów związanych z niechcianym przywłaszczeniem samochodu. Dzieje się tak w przypadku skrajnego zaniedbania bezpieczeństwa auta lub jeśli warunki umowy zostały złamane.
Jakie rodzaje zaniedbań może brać pod uwagę firma ubezpieczeniowa?
Zacznijmy od tych banalnych, jakim są pozostawienie kluczyków w stacyjce samochodu, przechodząc przez te naruszające umowę, na przykład: parkowanie w niedozwolonym miejscu. Zatem bardzo istotną kwestią jest dokładne zapoznanie się z umową wynajmu, aby potem uniknąć przykrych konsekwencji.
Warto także podpytać się w wypożyczalni aut, jakie konsekwencje zostały przewidziane na skutek kradzieży samochodu. Co każda firma, to trochę inne procedury. Jeśli jednak będziesz miał świadomość skutków, nie będziesz aż tak się stresował.
Podsumowując: pierwszymi krokami w przypadku niechcianego przywłaszczenia wypożyczonego samochodu jest zgłoszenie incydentu na policję. Im szybciej zaalarmujesz o zdarzeniu, tym szybciej zostanie udzielona Ci pomóc, zwiększa się prawdopodobieństwo odnalezienia auta. Następnie poinformuj tę konkretną wypożyczalnię aut, od której masz pojazd o kradzieży. Dowiedz się na temat przewidzianych kosztów na skutek nieprzyjemnego zdarzenia, a następnie pozostaje Ci tylko uspokoić się i czekać na rozwój dalszych wydarzeń. Powodzenia! 🙂